Bir asırdır keskin bıçaklar onlardan soruluyor

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla bıçak bileyicilere yönelik ilgi artmaya başladı. Kırıkkale’de Barbaros Hayrettin Caddesi üzerinde bulunan çarkçılar bölgesinde ise bıçaklarını biletmek için insanlar sıralar oluşturmaya başladı, pek çok insan ise biletecekleri bıçakları bırakarak daha sonra geri geliyor. Deneyimli bıçak bileyicisi Yemliha Deveci, işlerinin geçtiğimiz bayramları aratmadığını ve yoğunluklarının her bayram olduğu gibi bu bayramda devam ettiğini belirtiyor.

Ailesinin büyük dedesinden bu yana bıçak bilediğini söyleyen Deveci, “Dedem vaktiyle köy köy dolaşarak kurban öncesi insanların bıçaklarını bilermiş, sonrasında şehirde bu dükkânı açtık. İnsanlara bir asra yakındır hizmet ediyoruz, yanımda çocuklarım yine benim çırağım olarak çalışıyorlar. Bıçak bileteceklere bu işin biz gibi ustalarını tercih etmelerini öneriyorum. Sokak aralarında bir çark alan çıkıyor kurban zamanı bıçak bilemeye çalışıyor. Onlar sadece 3 gün bu işi yapıyor, biz sürekli. Bu işin ilmini bilmeyen bıçağı kullanılmaz hale getirebilir. Bir de Çin üretimi bıçakların çoğu sağlıksız ve kalitesiz oluyor. Ülkemizde de çok iyi bıçak üreticileri var öyle çok büyük fiyat farkları da söz konusu değil. Kendi üretimimizi ya da en azından Çin malı olmayan ürünleri seçerlerse, kendileri için iyi yapmış olurlar. Çünkü Çin üretimi bıçak uzun ömürlü değildir hatta bazı ürünleri sahtedir” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Makas atan otomobil dehşet saçtı: 5 yaralı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir