Hareketli Yaşam Alzheimer’ı Önlüyor’

Dokuz Eylül Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, fiziksel egzersizin hem hastalığın gelişme riskini hem de hastalardaki hızlı ilerlemeyi azalttığını bildirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen Alzheimer konulu Mavi Ev Konuşmaları etkinliğine katılan Prof. Dr. Işık, burada yaptığı konuşmada, basit unutkanlıklar ile Alzheimer’a bağlı unutkanlıkların ayırt edilmesi gerektiğini vurguladı.

Günlük yaşam aktivitelerini destek almadan bağımsız olarak yerine getirebilen yaşlıların durumunu selim yaşlılık unutkanlığı olarak değerlendirmek gerektiğini belirten Işık, Hastalık ortaya çıkmadan uyarıcı semptomları ortaya çıkıyor. Titiz bir insan dağınık, çok kibar bir insan küfürbaz bir insan haline geliyor. Hasta dikkatini toplayamıyor, çok iyi araç kullanırken bildiği şehirde bile yolları karıştırmaya, kaybolmaya başlıyor. Bununla birlikte çok iyi yemek yapan birinin yaptığı yemekler yenmez hale geliyor, inisiyatifini kaybediyor, toplumdan kendini izole etmeye başlıyor. diye konuştu.

Hastalığın ortalama süresi 12 yıl

Prof. Dr. Işık, alzheimer hastalığının başlangıcından son ana kadar gelişim süresinin ortalama 12 yıl olarak kabul edildiğini ifade ederek, hastalığın önce basit ve hasta yakınlarının hoş karşıladığı unutkanlıklarla başladığını söyledi.

Daha sonra hastanın unutkanlıkları artmaya başladığını ve tekrar tekrar aynı şeyleri sorduğunu anlatan Işık, Telefonunu kullanamaz hale geliyor, yemek yapamaz hale geliyor, evde tek başına bırakılamaz hale geliyor. Düzgün beslenemiyor, kendi başına banyo yapamıyor, tuvalet ihtiyacını tek başına gideremiyor, altı alınıyor ve en sonunda yatağa düşüyor. Daha sonra da hasta bize bir iki kelime ettiğinde mutlu olduğumuz bir hal alıyor. Bu süreç de ortalama 12 yıl sürebiliyor. dedi.

Alzheimer önlenebilir mi?

Işık, Alzheimer hastalığının Başarılı Yaşlanma Felsefesi ile önlenebileceğinin altını çizerek, güçlü yaşama ümidinin önemini vurguladı. Alzheimer hastası olunmasa dahi başarılı yaşlanmanın takip edilmesi ve çocukluktan itibaren bir yaşam felsefesi edinilmesi gerektiğini belirten Işık, egzersiz yapılması, kronik hastalıklarla mücadele ve aktif bir yaşam sürdürülmesinin önemine işaret etti.

Yaşam şeklinin düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, şunları ifade etti:

Özellikle yaşam tercihi değişiklikleri ile sosyal ilişkiler kurarak, kilo kontrolü yaparak, yeterli uyku ile koruyucu bir tedbir alabiliriz. Fiziksel egzersiz oldukça önemli. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki fiziksel egzersiz hem hastalığın gelişme riskini azaltıyor hem de hastalardaki hızlı ilerlemeyi azaltıyor. İlaçtan önce fiziksel egzersiz öneriyorum. Zihinsel aktiviteler de aynı şekilde önem arz etmektedir. Kullanmadığımız organlar körelir. Beyninizi kullanmazsanız, beyniniz de sizi kullanmaz. Gerekirse yeni hobiler edinin, dil öğrenin, yeni bir işe, yeni bir uğraşıya kendinizi adayın.

Işık, ABD’de 65 yaş üzerindeki 9 yaşlıdan birinin Alzheimer olduğunu kaydederek, nadir bir hastalık olarak ortaya çıkan Alzheimer’ın 100 sene sonra yaygın bir hastalık halini alacağını savundu. Alzheimer hastalığının sadece tıbbi değil, ekonomik ve sosyolojik boyutlarına da değinen Işık, Meme kanseri, prostat kanseri, kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümler belirgin bir şekilde azalırken, yine ABD’de Alzheimer hastalığına bağlı ölümler hızla artmaktadır. 2015 yılında ABD’nin hastaya ve hasta yakınlarına harcadığı para 236 milyar dolar. 2050 yılında bu oranın 1,2 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. ifadelerini kullandı.

Toplantı öncesinde Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Yaşam Boyu Egzersiz Uzmanı Hiroshi Nakajima, katılımcılara Alzheimer’ı önleyici Rajio Taisou egzersizi yaptırdı.

Bir önceki yazımız olan Hareketli Yaşam Alzheimer'ı Önlüyor başlıklı makalemizde Akdeniz Üniversitesi, Alzheimer ve Amerika Birleşik Devletleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir