Mevsimlik Tarım İşçileri, Naylon Çadırlarda Yaşam Savaşı Veriyor

Manisa’ya, 29 Ocak’ta gelen 20 kişilik 3 aile, Güzelyurt Mahallesi’ndeki boş araziye yerleşti. Toprağın üstünde yatıp kalkan ve sadece hava sıcaklığının daha yüksek olmasından dolayı Manisa’yı seçen mevsimlik tarım işçileri, çocukları ile birlikte yaşam savaşı veriyor. Aileleri ile birlikte kış şartlarında çadırda kalan yaşları 3 ile 11 arasında değişen 9 çocuk da, zorluklara aldırmadan oyun oynuyor.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞIYORLAR

Mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştıklarını anlatan Musa Güldiken, memleketlerinin Denizli olduğunu ancak orada iş bulamadıkları için Türkiye’nin birçok yerini gezdiklerini söyledi. Portakal, çay, fındık, karpuz, patates toplamak için il il dolaşıp para kazanmaya çalıştıklarını belirten Güldiken, İş olursa gidiyoruz, iş olmazsa bekliyoruz. Ağustos ayında Karadeniz’e fındık toplamaya çay toplamaya gidiyoruz. Mevsimlik işlerle uğraşıyoruz. Adana Çukurova’da pamuk, karpuz, Gümüşhane’de patates topluyoruz. Şimdi her yerde kar soğuk var. Karın kalkmasını, soğukların geçmesini bekliyoruz. Burada hava diğer illere göre daha sıcak, onun için buraya geldik. Kar soğuk kalktığı zaman da çalışmaya başlıyoruz diye konuştu.

”SURİYELİLER GELİNCE İŞ BULAMAZ OLDUK”

Kış şartlarında çadırda yaşamın çok zor olduğunu ve geceleri çok üşüdüklerini dile getiren Güldiken, başka çarelerinin olmadığını ifade etti. Çocukların da düzenli olarak okula gidemediğini anlatan Güldiken, onları okutmak istediklerini ancak maddi durumların yetersizliğinden dolayı çok zorlandıklarını söyledi. Güldiken, Göçebe hayatımız olduğu için çocuklar düzenli olarak okula gidemiyor. Memlekete dönersek ancak okula gidebilecekler. Memlekette iş yok. Suriyeliler Türkiye’ye gelince iş bulamaz hale geldik. Eskiden tarım işi bulamazsak inşaatlarda çalışıyorduk. Günlüğü 60-70 liraydı. Şimdi Suriyeler 20-30 liraya çalışıyor. Fiyat düşünce biz de iş bulamıyoruz dedi. Üç göçebe aile bundan sonra seralarda çalışmak için Antalya’ya gideceklerini de anlattı.

Bir önceki yazımız olan Diriliş Ertuğrul'da şoke eden ayrılık! başlıklı makalemizde Diriliş Ertuğrul, Diriliş Ertuğrul 76.bölüm ve Diriliş Ertuğrul yeni bölüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir