Sınıra yaşam kent

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 24 Ağustos’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı’nda sınır bölgesi teröristlerden arındırıldı. Türkiye-Suriye sınırında eskiden DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Cerablus-Rai (Çobanbey) bölgesini kapsayan yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı. Bu bölgelere Suriyeli siviller yerleşti. Bölgenin kontrolü ise Türk birlikleriyle birlikte Fırat Kalkanı Harekâtı’nda yer alan ÖSO çatısı altındaki Suriyeli muhalif güçlerine bırakıldı.

OHAL kapsamında çıkarılan 680 sayılı KHK ile kamu çalışanı sivillerin Suriye’ye gitmesinin yolu açıldı. Buna göre, işçiler dahil kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, ordunun gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görevlendirilmesi hükmü getirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sivillerin ihtiyaç halinde Suriye sınırındaki bölgeye gönderilmesinin önü açıldı.

Sınıra yaşam kent

GÜVENLİK PÖH VE JÖH’TEN

DEAŞ’tan temizlenen 2 bin kilometrekarelik alanda (Cerablus, Rai-Çobanbey) hayatın yeniden canlandırılması ve normalleşme sağlanması, altyapı çalışmaları, fırınların açılması, temiz su verilmesi, eğitim sağlanması ve hasar gören kamu binalarının onarılması (okul, hastane) için Türkiye’den siviller (öğretmen, doktor, hemşire, kepçe operatörü, karayolları işçileri, AFAD ekipleri) gönderilecek. Suriye’ye geçecek sivillerin güvenliğini ise polis özel harekât (PÖH) ve jandarma özel harekât (JÖH) timleri sağlayacak. PÖH ve JÖH ekipleri operasyonlarda aktif görev almayacak. Bu ekipler sadece Türkiye’den gidecek sivillerin güvenliğini sağlamakla görevli olacak.

Bir önceki yazımız olan Bursa'daki Atatürk Stadyumu 'Yaşam Alanı' Oluyor başlıklı makalemizde Alanı, Atatürk ve Bursa hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir