Türkiye'de o bölgede ilk kez bulundu!

Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince baran engereğine rastlandı. Ordu’da, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 4 üniversiteden akademisyenlerin desteğiyle Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi sürdürülüyor.

Proje kapsamında 2016’da çalışmalara başlayan ekipler, baran engereği olarak bilinen yılan türüne rastladı.

Ekipler, ölü olarak buldukları yılanı ilaçlı su dolu kavanoza koyarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne getirdi.

Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, baran engereğinin oldukça zehirli bir tür  olduğunu belirtti.

Yılanın ölü bulduklarını ifade eden yetkililer, Karadeniz bölgesinde  fındıklık ve çay bahçelerinde görüldüğü bilinen ancak Ordu’da daha önce  rastlanmayan baran engereği, zehirli olmasına rağmen çok uysal bir yılan türü  olarak bilinir. Üstüne basılmadığı veya çok sıkıştırılmadı takdirde insanı  ısırmaz. Çok yaklaştığınızda da önce kaçmaya çalışır, kaçma şansı yoksa  tıslayarak varlığını belirtmeye çalışır. dedi.

Yetkililer, proje çalışmalarının sahada devam ettiğini de kaydetti.

Ordu’da yaklaşık 1 ay önce de vatandaşlar tarafından boynuzlu engerek  yılanı yakalanmış, yılan incelenmek üzere Ordu Üniversitesine gönderilmişti.

Bir önceki yazımız olan Ramazan ayından oruca ne zaman ve nasıl niyet etmek gerekir? başlıklı makalemizde ibadet, ORUÇ ve oruç niyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir